Stage Lineups

Friday

The Burrow

  • Syd Arthur Midnight
  • O Emperor 11:00pm
  • Bitch Falcon 10:00pm
  • Overhead, The Albatross 9:00pm
  • Wizards Of Firetop Mountain 8:00pm
  • The Hard Chargers 7:00pm
  • The Urges 6:00pm
  • Discopunks 5:00pm

Circus Tent

  • Red Enemy Midnight
  • Hector Bizerk 11:00pm
  • Megacone 10:00pm
  • Travis Oaks 9:00pm
  • Bagels 8:00pm
  • Green Monkey 7:00pm
  • Not Monsters 6:00pm
  • . .

Faerie Field

  • Yurodny Midnight
  • Túcan 11:00pm
  • Bunoscionn 10:00pm
  • Ross Breen 9:00pm
  • LOAH 8:00pm
  • Sarah Red 7:00pm
  • Kicking Bird 6:00pm
  • The Wood Burning Savages 5:00pm
  • The Witch Trials 4:00pm

Wishbone Stage

  • The Boneyards 11:30pm
  • LOQ - Hip Hop 10:30pm
  • Suadella Bellydance 9:40pm
  • Markas Carcas & The Trail Gang 8:50pm
  • Bob Glynn 8:00pm
  • Conor Linnie 7:10pm
  • Dylan Walshe 6:20pm
  • Taylors Lane 5:30pm
  • Sixth String Out 12:00 - 5:30pm

Caravan Club Extravaganza

  • Sonel .
  • Chris Radler Holten .
  • Lloyd Radler Grogan .
  • Mel Keane .
  • Ronan Considine .
  • Sol O'Carroll .
  • Just Damien .
  • Es Te Ban .
  • DJ Papi .
  • Cailin Power .

Family Fun

  • Cinema / Candlelit Tales 6:30pm
  • Circuit Bending 5:00pm
  • Tipi Building 4:00pm
  • Spaghetti & Marshmellows 3:00pm
  • Break & Sign Up 2:30pm
  • Meet & Greet / Games 12:00 - 2:30pm

Saturday

The Burrow

  • Ajo Arkestra Midnight
  • The Eskies 10:30pm
  • New Secret Weapon 9:30pm
  • Cult Called Man 8:30pm
  • Otherkin 7:30pm
  • Gavin Glass & The New Shakers 6:30pm
  • Pete Pamf 5:30pm
  • Mongoose 4:30pm
  • White Chalk 3:30pm
  • Shookrah 2:30pm
  • Rocstrong 1:30pm
  • Kingston 12:30pm
  • Test .
  • Test .

Circus Tent

  • Leo Drezden Midnight
  • Bats 11:00pm
  • No Spill Blood 10:00pm
  • Elastic Sleep 9:00pm
  • Contour 8:00pm
  • Warehouse 7:00pm
  • Rebecca Collins 6:00pm
  • Hot Cops 5:00pm
  • Gascan Ruckus 4:00pm
  • Vernon Jane 3:00pm
  • Pretty Beast 2:00pm
  • Race The Flux 1:00pm

Faerie Field

  • Interskalactic Midnight
  • Land Of The Giants 11:00pm
  • Manden Express 10:00pm
  • Rusangano Family 9:00pm
  • Tongue Bundle 8:00pm
  • Twin Headed Wolf 7:00pm
  • Cocos Lovers 6:00pm
  • Old Hannah 5:00pm
  • Little Hoot 4:00pm
  • Sinead White 3:00pm
  • Mama Kasbah 2:00pm
  • The Driftwood Manor 1:00pm

Wishbone Stage

  • The Boneyards 12:30am
  • Celestial Cabaret 10:00pm
  • Alright You Restless 9:10pm
  • Rob Walsh 8:20pm
  • Elephant 7:30pm
  • Jem Mitchell 6:40pm
  • Molly Sterling 5:50pm
  • Laura Ann Brady 5:00pm
  • LOQ Spoken Word 4:00pm
  • Neev Kennedy 3:10pm
  • Miriam Donohue 2:20pm
  • Ayub Bellydance 1:30pm

Caravan Club Extravaganza

  • DJ Deece .
  • Tiago Black .
  • Rez Lowe .
  • Dave Mcabe .
  • Ian O'Leary .
  • This Side Up .
  • Chloe Ni Dhuada .
  • Brazillian Beat .
  • Candlelit Tales .
  • Yogart .

Family Fun

  • Disco 7:00pm
  • DJ Workshop 6:00pm
  • DJ Workshop & Parade 5:00pm
  • Circus Fun 3:00pm
  • Print Making 1:30pm
  • Break, Sign Up, Giant Bubbles 12:30pm
  • Circuit Bending/Brazillian Beat 11:30am
  • Blooming Lotus Mindfullness 10:00am

Festival Details

Knockanstockan Festival 2015 takes place in the lovely surrounds of Blessington. Located in Wicklow overlooking Blessington Lakes, over two days some of Ireland’s greatest bands and entertainers will congregate as a collective to put on a show as never seen before on these shores. Still holding true to its original ethos it is a barrier-free, open and very welcoming festival.

It’s one of the biggest showcases for rising Irish artists and has featured a lot of acts we have supported on our Coast to Coast: Tea and Toast events and Plec Picks, this year will be no different.

So you wanna go do ya!

Tickets go on sale Friday 6th March at 9am

The Breakdown

Full Price Weekend

€80

Campervan Ticket

€35