Castlepalooza 2012Timetable time for Castlepalooza Festival 2012. We have new sponsors Deezer providing your Friday entertainment as the festival warms itself up, oh and go catch Scroobius Pip, brilliant live.

Kicking up full scale on Saturday with the likes of Jape, Le Galaxie, Donal Dineen, Little Green Cars, SertOne, Cloud Castle Lake and Big Dish Go.

More great stuff from Castlepalooza 2012 on Sunday with Hal, Ghostpoet, Toby Kaar and a range more. God help those poor acts starting at 11am, that’s a tough slot to play.

Castlepalooza 2012 stage times

Main Stage Deezer Stage Courtyard Stage

Friday

01:30 AleXx
00:15 Big Dish Go
23:00 Scroobius Pip
22:15 Cars Love Girls
21:30 Brad Pitt Light Orchestra
20:45 Lights Camera Sundown
20:00 Mrs Healys First Class Choir
19:15 In The Willows
18:30 Overhead The Albatross
17:45 Hush War Cry
17:00 The Altered Hours
Main Stage Deezer Stage Courtyard Stage

Saturday

23:45 Donal Dineen’s Parish 02:45 Big Dish Go 02:00 Bentley Riddims
22:25 Jape 01:30 Plaid w/ AV Show 00:30 Tessela
21:20 This Club 00:30 Le Galaxie 23:30 Illum Sphere
20:20 Little Green Cars 23:45 REID 22:30 SertOne
19:30 John Blek & The Rats 22:45 Cloud Castle Lake 21:30 Monto
18:40 Little Xs For Eyes 22:00 White Collar Boy 20:30 Melodica Deathship
17:55 Kenny Bogan 21:15 Bouts 19:00 G Frequency
17:10 Grand Pocket Orchestra 20:30 Trumpets Of Jericho 17:30 Dylan Higgins
16:25 North Strand Kontra Band 19:45 The Violet Roadkills 16:30 DJ Bogie
15:40 Owensie 19:00 Tempermental MissEalayneous 15:00 Eoin Hennessy
14:55 The Statics 18:25 Back & To The Left 14:00 Jamal Sul
14:10 The Viking Project 17:50 Adela and the Meanits 13:00 Dave Lawler
13:25 Cat Dowling 17:15 Callan Qualter
12:40 Shadowplay 16:40 The Buachaills
11:55 Cry Monster Cry 16:05 Rob Steenson
11:10 Roisin O 15:30 Take The Money And Run
14:55 The Dead Zoo
14:20 Best Boy Grip
13:45 Liz Seever
13:10 Drea
12:35 KB Violet & Letter to the Echo
12:00 Alan Tully
Main Stage Deezer Stage Courtyard Stage

Sunday

00:30 The Charlatans 02:30 Tu-Ki 01:00 Frankie Grimes
23:10 Hal 01:15 Arman Giorgio 00:00 Toby Kaar
21:50 Ghostpoet 00:00 Baz Hickey 23:00 Automatic Tasty
20:45 King Charles 22:00 Double Agent 7 22:00 Diamond Dagger
19:45 Kammerpop 21:00 Solar Bears 20:30 Donal Dineen
18:50 The Casanova Wave 20:00 Mmoths 18:30 Lil Dave
17:50 J Roots 19:00 Jon Phonics 16:30 Two Charming Men
16:45 Céilí 18:00 Patrick Kelleher 15:00 Liam Maher
16:00 The Ambience Affair 17:15 Katie Kim 13:00 Mango Drive Reggae
15:15 Windings 16:30 DOGS
14:30 Super Turbo Ninja Club 15:45 Last Day Of 1984
13:45 Garr Yeahman 15:00 Nanu Nanu
13:00 Benny Smiles 14:15 Young Wonder
12:15 Slow Skies 13:30 Deaf Joe
11:30 Joe Lees Comp winner 12:45 Ocho
10:00 DJ Maria V 12:00 Tara Stewart

Comments are closed.