new-times-added-epElectric Picnic 2014

The Electric Picnic 2014 fun train continues into the eleventh year and will bring the fun and family friendly music back to Stradbally Estate once again. This is the first in a guaranteed 10 years confirmed after the end of the last festival.

Main Stage

FridaySaturdaySunday
10.45pm-12.00amPet Shop Boys12.30pm-1.45amChic10.15pm-12.00amOutkast
9.0pm-10.15pmFoals10.35pm-11.50pmPortishead8.35pm-9.45pmBeck
7.15pm-8.15pmBlondie8.45pm-9.55pmPaolo Nutini7.00pm-8.00pmLily Allen
6.00pm-6.45pmThe Strypes7.00pm-8.05pmBombay Bicycle Club5.25pm-6.25pmSimpleMinds
5.00pm-5.30pmTvvins5.30pm-6.25pmHozier3.50pm-4.50pmSinead O’Connor
3.45pm-4.45pmWild Beasts2.20pm-3.20pmThe Wailers
2.00pm-3.00pmThe Stranglers1.00pm-2.00pmDublin Gospel Choir
2.30pm-1.30pmTrinity Orchestra

Electric Arena

FridaySaturdaySunday
10.00pm-12.00amJames Murphy12.30pm-1.45amSBTRKT10.30pm-12.00amMogwai
11.00pm-12.00pmJames Vincent McMorrow8.30pm-9.45pmHercules & Love Affair
9.30pm-10.30pmLondon Grammar7.00pm-8.00pmSt Vincent
8.00 – 9.00pmMetronomy5.30pm – 6.30pmThe 1975
6.30pm – 7.15pmClean Bandit4.15pm – 5.00pmLaura Mvula
4.45pm – 5.30pmWe Cut Corners3.00pm – 3.45pmHam Sandwich
3.15pm-4.00pmRaglans1.45pm – 2.30pmNick Mulvey
1.45pm-2.30pmDaniel James

Body & Soul Stage

FridaySaturdaySunday
2.45am – 3.30amOum Shatt3:00am – 4:00amDonal Dineen3.15am – 4.00amSpecial Guests
 1.30am – 2.15amYoung Fathers1.45am-2.30amMoodoïd1.45am – 2.45amFrànçois and the Atlas Mountains
0:00am – 1:00am tUnE-yArDs0.00am-1.15amKate Boy0.00am – 1.00amPerfume Genius
 10:30pm – 11:30pmLau23.15pm – 00:00pmLinkoban10.30pm – 11.30pmGlass Animals
 9.15pm – 10.00pmGirl Band10.00pm – 10.45pmSpecial Guests9.30pm – 10.00pmTommy KD
 8.00pm – 8.45pm The Altered Hours8.45pm – 9.30pmBuffalo Woman8.15pm – 9.00pmOlöf Arnalds
7.00pm – 7.30pmSounds of System Breakdown7.30pm-8.15pmMeltybrains?7.15pm – 7.40pmI Have A Tribe
 6.00pm – 6.30pm The Viking Project6.30pm-7.00pmAlice Boman 6.00pm – 6.45pmDermot Byrne,Floriane Blancke &Brendan O’Regan
5.00pm – 5.30pmSleep Thieves6.00pm – 6.15pmMalcolm London5.00pm – 5.30pmJon Gomm
4.00pm – 4.30pmThe Careers5.00pm – 5.45pmInterskalactic4.15pm – 4.45pmJoin Me In The Pines
4.00pm – 4.30pmSpecial Guest>3.00pm – 3.45pmRónán Ó Snodaigh & The Occassionals
3.30pm to 3.30pmYouth Mass2.00pm – 2.30pmLoah
2.00pm – 2.30pmMongoose1.00pm – 1.30pmGrounds For Invasion
1.00pm – 1.30pmSusan O Llien & the Low Standards12.00pm – 12.30pmGrouse
12:00am-12:30pmArioso

Rankin Wood

FridaySaturdaySunday
CLOSED11:30Le Galaxie11:00The Minutes
10:00Omar Souleyman9:30Kelis
8:00Annie Mac8:00Flume
6:45Walking On Cars6:45Jungle
5:30Cathy Davey5:30Neneh Cherry
4:15Twin Shadow4:15Stephen Malkmus
3:00Vann Music3:00Jenny Lewis
1:30Booka Brass Band1:45Acrobat

Cosby Stage

FridaySaturdaySunday
CLOSED11:00BP Fallon & The Ghost Wolves11:00Slowdive
9:30The Blades9:30The Horrors
8:00White Denim8:15Asgeir
6:45Temples7:00Wolf Alice
5:15The Orwells5:45Drenge
3:45Benjamin Booker4:30Unknown Mortal Orchestra
2:15Sheppard3:15The Districts
1:00Wyvern Lingo2:15Vancouver Sleep Clinic
1:15The Whereabouts

Little Big Tent Stage

FridaySaturdaySunday
CLOSED01:30Bicep11:00Shit Robot
00:15Krystal Klear9:45Rustie
11:00Kaytranada8:30Duke Dumont
9:45Sohn7:15Sampha
8:30FKA Twigs6:00Vaults
7:15John Wizards4:45Glass Animals
6:00Phox3:30Moko
4:45Sleep Thieves2:30Seinabo Sey
3:30Spies1:15Nightbox
2:30The Academic
1:30Buffalo Sunn

Body & Soul UpStage

FridaySaturdaySunday
2.00am – 4.00amKowton2.30am – 4:00amTr One [LIVE]2.15am – 4.00amPadraic Disconaut
0.00am – 2.00amShanti Celeste1.15am-2.25amReplete [DJ] &
UNKNWN [DJ]
12.45am – 2.15amo.utlier
11.00pm – 0.30amChris Farrell0.45am-1.15amTalkboy11.15pm – 12.45amShane Mannion
9.45pm – 10.45pmAdultrock [LIVE]11.45pm – 00:30pmUNKNWN9.45pm – 11.00pmLake People
7.30pm – 9.30pmDiscotekken11.00pm – 11.35pmGhosts8.00pm – 9.30pmDonal Dineen
6.00pm – 7.30pmGilbert Steele10.15pm – 10.40pmContour6.45pm – 7.45pmReid
9.30pm-10.00pmRyan Vail5.00pm – 5.30pmMikey Joyride Soro
7.30pm-9.00pmSol & Louche
5.30pm – 7.30pmRichem London
4.00pm – 5.30pmDJKIDCAM

Body & Soul Earthship Stage

FridaySaturdaySunday
1.00am – 3.00amThe Tav Jam Band3.15m – 4:00amPolyphonic X2.30am – 3.30am
Ruff Chuff Live Crew
11.45pm – 0.30amJoe Fury & The Hayride2.00am-3.00amWOB!1.00am – 2.00amAttention Bébé
10.40pm – 11.15pmAindrias de Staic & The Latchikos12.45am-1.35amPunch Face Champions11.30pm – 12.30am
9.30pm – 10.15pmNoelie McDonnell11.15pm – 12:15pmThe Eskies9.30pm – 11.00pm
Willow Sea & Guests
8.15pm – 9.00pmStrange Boats10.00pm – 10.45pmThe Amazing Few8.50pm – 9.00pm
Malcom London
7.00pm – 7.45pmEDFT8.45pm – 9.30pmThe Ground Will Shake8.00pm – 8.45pm
Maud in Cahoots
6.00pm – 6.30pmTradiohead7.30pm-8.15pmKoukie6.45pm – 7.30pmStevie G & The Deep South Soul Soundsystem
5.00pm – 5.30pmMikey and the Scallywags6.15pm-7.00pmFloor Staff5.30pm – 6.15pmSimi Crowns
6.00pm – 6.30pmGIRO3.45pm – 4.30pmSinéad White4.30pm – 5.00pmSomerville
3.00pm – 3.30pmLeo & Anto2.30pm – 3.15pmThe Louisiana 63.30pm – 4.00pmEileen Keane
1.15pm – 2.00pmi am niamh2.30pm – 3.00pmIn The Willows
12.00pm-12.45pmShay Cotter and the New Blues1.30pm – 2.00pmAnalogue Wave
12.00pm – 1.00pmSymphonic Funk

 Global Green

FridaySaturdaySunday
02:30-CloseMo Kelly (DJ)01:45-ClosePressure Drop (DJ)01:30-CloseRosko (DJ)
01:00-02:15Decks and Drums00:15-01:10Arman Giorgio (DJ)00:15-01:20Boss Level Series MC’s
11:15-00:30Elektrobank11:00-00:10Kevin Clarke (DJ)11:15-00:10Charon (DJ)
9:00-10:15DEEP (Theatre)10:15-11:00The Objectives10:10-11:10Special Guest
9:15-10:10Nanobot9:00-10:00Will Softly (DJ)
7:30-9:00Tim O’Donovan (DJ)8:00-8:55Dear Desert
7:00-7:30Buffalo Woman7:00-7:55Laura Ann Brady & Sarah Gleeson
5:45-6:45Imploded View6:00-6:50Conor Linnie
4:45-5:30Fiona Maria Fitzpatrick5:00-5:50Somerville
3:30-4:40ReThink Thank3:45-4:30Rethink Tank
2:45-3:25Fergus Costello3:00-3:40Grace O’Malley
1:15-2:45Rethink Tank2:30-2:55Black Bank Folk
12:00-1:00Yoga1:00-2:00ReThink Tank
12:00-1:00Yoga12:00-1:00Yoga

Casa Bacardi Stage

FridaySaturdaySunday
22:00-00:00Dimitri From Paris22:30-01:00Greg Wilson22:00-00:00The 2 Bears
20:00-22:00Billy Scurry20:30-22:30Ejeca20:00-22:00PleasureKraft
18:00-20:00Disconauts18:30-20:30Jonas Rathsman18:30-20:00Nancy Whang
16:00-18:00Leigh Farrell17:00-18:30Ghostboy16:30-18:30Mother
15:00:17:00Get Down Edits15:00-16:30Decent Perks
13:00-15:00DiscoTekken13:30-15:00Kelly-Anne Byrne
12:00-13:00Monophat12:00-13:30Eddie K

Red Bull Music Academy

FridaySaturdaySunday
02:00-04:00Sunil Sharpe02:00-04:00Joy Orbison02:00-04:00Boddika
01:00-02:00Dark Sky01:00-02:00Dorian Concept00:00-02:00Rift
11:35-00:35CLU00:00-01:00Colm K11:00-00:00Boya
10:00-11:35Republik DJs11:00-00:00Handsome Paddy10:00-11:00Open Mind
10:00-11:00Kobina

Oxjam Stage

FridaySaturdaySunday
03:30Nubus03:00Bitch Falcon02:00Mick Heslin
02:15Homebeat DJs02:00Simi Crowns00:30Special Guests
01:45BANTUM01:00Beach00:00Ray Scully
01:00Little X’s For Eyes00:00The Notas11:00Special Guest
00:00Carriages11:00Amidships 10:00The Statics
11:00My Tribe Your Tribe10:00Wonder Villains 9:00Edisons
10:00Feather9:00Hare Squead 8:00Kodakid
9:00Tony Fitz8:10Otherkin 7:00Kicking Bird
8:00MKAI7:20King Kong Club Winner 6:00Jem Mitchell
7:00White boys6:25Punch Face Champions 5:00King Kong Club
6:00Houdini5:30VOXX 4:00I’d Fight Ghandi
4:00Little Hours 3:00Fiach
3:00Hot Tramp 2:00Matt McGinn
2:00White Chalk

Salty Dog Stage

FridaySaturdaySunday
03:10New Secret Weapon03:10This Side Up01:35King Kong Company
02:00Salty Dog Allstars1:55Mikey & The Scallywags00:20Square Pegs
00:50Cult Called Man00:45Cathy Davey9:55Pete Pamf Sextette
11:40The Minutes11:25Bronagh Gallagher8:45The Districts
10:30Booka Brass Band7:50The Raglans7:30Terry Hooley
9:20Prison Love6:40Andy Allday5:30Aidan Kavanagh’s Carribean Calypso King
8:20Deke Diggler5:50Alien Envoy4:35Marie-Therese
7:20Pearl TN3:30Corner Boy2:15Deep Down Detox
6:10Phil Cosby2:20Stephen James1:05Sean’s Walk
5:00Pilgrim Street1:10Skazz11:00Julian Lloyd’s Love Breakfast
4:40Camembert Quartet12:00Nick Thornley’s 50s Vinyl
4:00DJ Will Sofly11:00Nick Sergeant

Trenchtown Live Yard

FridaySaturdaySunday
02:00Capital 1212 ft MAD02:00Dirty Dubsters02:00Cian Finn
00:50Ranking Rez01:00Ri-Ra00:30Solo Banton
00:00Arubud00:00Johnny Pulse & The Stormtroopers Of Love11:30After The Ibis
11:00Jah Reefa11:00Explosion Soundsystem & MC KAT10:30Synergy (Hertz-U)
10:00Skazz10:30Crazy D9:30Interskalactic
9:00Bless9:30Jah Lex8:30Johnny Dread
8:00Joyful Noiz9:00Crazy D7:30Synergy
7:00Kali8:00The Bionic Rats7:00Rikstar 23
6:00TT Dub7:00Timothy Starr6:00Dublin Afrobeat Ensemble
6:00The Dodgy Few4:00Junior Spesh
5:00Lionheart3:00Tom Beary
4:00Ras Tinny12:00Oi Oi Sound System
3:00Bibe Ewa
2:00Miss Scotty
1:00Glen Brown

Trenchtown Roots Inna De Woods

FridaySaturdaySunday
01:30Revelation Sound01:00World Bass Culture vs Revelation Sound01:00Revelation Sound & Family
11:30Dirty Dubsters11:00Proff Ruff Chuff & Fyah Red11:00Explosion Sound System
9:30World Bass Culture9:00Ras Tinny10:00World Bass Culture
7:30Lionheart7:00Worries Outernational9:00Special Guest
6:00Oi Oi Soundsystem5:00Dan Taliras7:30Ras Tinny w/ Mialodica
4:00I Kingdom Soundsystem4:00Spetz6:00Oi Oi Soundsystem
12:00Mialodica & Benji Revelation3:00Bibi Ewa4:00Lionheary ft. ASCH & MC Seamoose C
12:00Revelation Sound2:00Revelation Sound
12:00I Kingdom Sound

Trenchtown Treasure Beach

FridaySaturdaySunday
9:30Nigel Woods8:00Premier of Ceolchuairt Jamaica Madamedia10:00Will Softly, Dave Barry & Slick Normal Soundclash
8:30Miss Scott7:15Will One World Sound8:30Dave Barry
6:30Will One World Sound6:00Tom Barry7:30DJ Kali
4:30Slick Normal4:00Dave Barry6:00Will Softly
2:30Dave Barry2:30Nigel Woods4:00Slick Normal
2:30Nigel Woods

Trenchtown Kingston 12 Cafe

FridaySaturdaySunday
01:30Jigzaw01:30Babalonia Live02:00Kingston 12 Bashment Vibes
00:00Trenchtown Twerkers00:00Trenchtown Twerkers00:30Trenchtown Twerkers Finale
10:00Andrew White10:00Junior Spesh00:00Special Guest
8:00Special Guest8:00Andrew White11:00Derek Clabby DJ Set
4:00Joey Sounds & Old School Crew4:00Joey Sounds & Old School Crew 10:00Joey Sounds & Old School Crew
2:00Live Jamaican Radio10:00Live Jamaican Radio 9:00Live Jamaican Radio

Comedy Stage

FridaySaturdaySunday
CLOSED8:15Simon Amstell8:15David O’Doherty
7:35Seann Walsh7:40Jason Byrne
6:50The Rubber Bandits7:05David McSavage
6:10Foil, Arms & Hog6:30Abandoman
5:35Colm O’Regan6:00Jarlath Regan
5:00Fred Cooke5:30Bec Hill
4:30Chris Kent5:00John Colleary
4:00Eleanor Tiernan4:30Aisling Bea
3:35Patrick McDonnell4:05Gunther Grun
2:50Steve Frost’s Improve All-Stars3:20Steve Frost’s improve All-Stars
2:25Al Porter3:05Steve Bennett
2:00Kevin McGahern2:50 Trevor Browne
1:35Colum McDonnell2:25Eric Lalor
1:15Danny Dowling (MC)2:00Tomie James
1:35Karl Spain
1:15Danny Dowling (MC)

Electric Picnic 2014 Sitemap

Electric-Picnic-2014-Sitemap

Date

August 29th – 31st 2014

Location

Stradbally, Co. Laois

Tickets

Weekend €229.50 – SOLD OUT

Sunday tickets: €90 – SOLD OUT

Electric Picnic Archive

Electric Picnic 2014 | Electric Picnic 2013 | Electric Picnic 2012 | Electric Picnic 2011 | Electric Picnic 2010 |Electric Picnic 2009


Electric PIcnic 2014 on MUZU.TV.