Electric Picnic 2014

Electric Picnic 2014 new times added ep 300x169Electric Picnic 2014

The Electric Picnic 2014 fun train continues into the eleventh year and will bring the fun and family friendly music back to Stradbally Estate once again. This is the first in a guaranteed 10 years confirmed after the end of the last festival.

Main Stage

Friday Saturday Sunday
10.45pm-12.00am Pet Shop Boys 12.30pm-1.45am Chic 10.15pm-12.00am Outkast
9.0pm-10.15pm Foals 10.35pm-11.50pm Portishead 8.35pm-9.45pm Beck
7.15pm-8.15pm Blondie 8.45pm-9.55pm Paolo Nutini 7.00pm-8.00pm Lily Allen
6.00pm-6.45pm The Strypes 7.00pm-8.05pm Bombay Bicycle Club 5.25pm-6.25pm SimpleMinds
5.00pm-5.30pm Tvvins 5.30pm-6.25pm Hozier 3.50pm-4.50pm Sinead O’Connor
3.45pm-4.45pm Wild Beasts 2.20pm-3.20pm The Wailers
2.00pm-3.00pm The Stranglers 1.00pm-2.00pm Dublin Gospel Choir
2.30pm-1.30pm Trinity Orchestra

Electric Arena

Friday Saturday Sunday
10.00pm-12.00am James Murphy 12.30pm-1.45am SBTRKT 10.30pm-12.00am Mogwai
11.00pm-12.00pm James Vincent McMorrow 8.30pm-9.45pm Hercules & Love Affair
9.30pm-10.30pm London Grammar 7.00pm-8.00pm St Vincent
8.00 – 9.00pm Metronomy 5.30pm – 6.30pm The 1975
6.30pm – 7.15pm Clean Bandit 4.15pm – 5.00pm Laura Mvula
4.45pm – 5.30pm We Cut Corners 3.00pm – 3.45pm Ham Sandwich
3.15pm-4.00pm Raglans 1.45pm – 2.30pm Nick Mulvey
1.45pm-2.30pm Daniel James

Body & Soul Stage

Friday Saturday Sunday
2.45am – 3.30am Oum Shatt 3:00am – 4:00am Donal Dineen 3.15am – 4.00am Special Guests
 1.30am – 2.15am Young Fathers 1.45am-2.30am Moodoïd 1.45am – 2.45am Frànçois and the Atlas Mountains
0:00am – 1:00am  tUnE-yArDs 0.00am-1.15am Kate Boy 0.00am – 1.00am Perfume Genius
 10:30pm – 11:30pm Lau 23.15pm – 00:00pm Linkoban 10.30pm – 11.30pm Glass Animals
 9.15pm – 10.00pm Girl Band 10.00pm – 10.45pm Special Guests 9.30pm – 10.00pm Tommy KD
 8.00pm – 8.45pm  The Altered Hours 8.45pm – 9.30pm Buffalo Woman 8.15pm – 9.00pm Olöf Arnalds
7.00pm – 7.30pm Sounds of System Breakdown 7.30pm-8.15pm Meltybrains? 7.15pm – 7.40pm I Have A Tribe
 6.00pm – 6.30pm  The Viking Project 6.30pm-7.00pm Alice Boman  6.00pm – 6.45pm Dermot Byrne,Floriane Blancke &Brendan O’Regan
5.00pm – 5.30pm Sleep Thieves 6.00pm – 6.15pm Malcolm London 5.00pm – 5.30pm Jon Gomm
4.00pm – 4.30pm The Careers 5.00pm – 5.45pm Interskalactic 4.15pm – 4.45pm Join Me In The Pines
4.00pm – 4.30pm Special Guest> 3.00pm – 3.45pm Rónán Ó Snodaigh & The Occassionals
3.30pm to 3.30pm Youth Mass 2.00pm – 2.30pm Loah
2.00pm – 2.30pm Mongoose 1.00pm – 1.30pm Grounds For Invasion
1.00pm – 1.30pm Susan O Llien & the Low Standards 12.00pm – 12.30pm Grouse
12:00am-12:30pm Arioso

Rankin Wood

Friday Saturday Sunday
CLOSED 11:30 Le Galaxie 11:00 The Minutes
10:00 Omar Souleyman 9:30 Kelis
8:00 Annie Mac 8:00 Flume
6:45 Walking On Cars 6:45 Jungle
5:30 Cathy Davey 5:30 Neneh Cherry
4:15 Twin Shadow 4:15 Stephen Malkmus
3:00 Vann Music 3:00 Jenny Lewis
1:30 Booka Brass Band 1:45 Acrobat

Cosby Stage

Friday Saturday Sunday
CLOSED 11:00 BP Fallon & The Ghost Wolves 11:00 Slowdive
9:30 The Blades 9:30 The Horrors
8:00 White Denim 8:15 Asgeir
6:45 Temples 7:00 Wolf Alice
5:15 The Orwells 5:45 Drenge
3:45 Benjamin Booker 4:30 Unknown Mortal Orchestra
2:15 Sheppard 3:15 The Districts
1:00 Wyvern Lingo 2:15 Vancouver Sleep Clinic
1:15 The Whereabouts

Little Big Tent Stage

Friday Saturday Sunday
CLOSED 01:30 Bicep 11:00 Shit Robot
00:15 Krystal Klear 9:45 Rustie
11:00 Kaytranada 8:30 Duke Dumont
9:45 Sohn 7:15 Sampha
8:30 FKA Twigs 6:00 Vaults
7:15 John Wizards 4:45 Glass Animals
6:00 Phox 3:30 Moko
4:45 Sleep Thieves 2:30 Seinabo Sey
3:30 Spies 1:15 Nightbox
2:30 The Academic
1:30 Buffalo Sunn

Body & Soul UpStage

Friday Saturday Sunday
2.00am – 4.00am Kowton 2.30am – 4:00am Tr One [LIVE] 2.15am – 4.00am Padraic Disconaut
0.00am – 2.00am Shanti Celeste 1.15am-2.25am Replete [DJ] &
UNKNWN [DJ]
12.45am – 2.15am o.utlier
11.00pm – 0.30am Chris Farrell 0.45am-1.15am Talkboy 11.15pm – 12.45am Shane Mannion
9.45pm – 10.45pm Adultrock [LIVE] 11.45pm – 00:30pm UNKNWN 9.45pm – 11.00pm Lake People
7.30pm – 9.30pm Discotekken 11.00pm – 11.35pm Ghosts 8.00pm – 9.30pm Donal Dineen
6.00pm – 7.30pm Gilbert Steele 10.15pm – 10.40pm Contour 6.45pm – 7.45pm Reid
9.30pm-10.00pm Ryan Vail 5.00pm – 5.30pm Mikey Joyride Soro
7.30pm-9.00pm Sol & Louche
5.30pm – 7.30pm Richem London
4.00pm – 5.30pm DJKIDCAM

Body & Soul Earthship Stage

Friday Saturday Sunday
1.00am – 3.00am The Tav Jam Band 3.15m – 4:00am Polyphonic X 2.30am – 3.30am
Ruff Chuff Live Crew
11.45pm – 0.30am Joe Fury & The Hayride 2.00am-3.00am WOB! 1.00am – 2.00am Attention Bébé
10.40pm – 11.15pm Aindrias de Staic & The Latchikos 12.45am-1.35am Punch Face Champions 11.30pm – 12.30am
Come On Live Long
9.30pm – 10.15pm Noelie McDonnell 11.15pm – 12:15pm The Eskies 9.30pm – 11.00pm
Willow Sea & Guests
8.15pm – 9.00pm Strange Boats 10.00pm – 10.45pm The Amazing Few 8.50pm – 9.00pm
Malcom London
7.00pm – 7.45pm EDFT 8.45pm – 9.30pm The Ground Will Shake 8.00pm – 8.45pm
Maud in Cahoots
6.00pm – 6.30pm Tradiohead 7.30pm-8.15pm Koukie 6.45pm – 7.30pm Stevie G & The Deep South Soul Soundsystem
5.00pm – 5.30pm Mikey and the Scallywags 6.15pm-7.00pm Floor Staff 5.30pm – 6.15pm Simi Crowns
6.00pm – 6.30pm GIRO 3.45pm – 4.30pm Sinéad White 4.30pm – 5.00pm Somerville
3.00pm – 3.30pm Leo & Anto 2.30pm – 3.15pm The Louisiana 6 3.30pm – 4.00pm Eileen Keane
1.15pm – 2.00pm i am niamh 2.30pm – 3.00pm In The Willows
12.00pm-12.45pm Shay Cotter and the New Blues 1.30pm – 2.00pm Analogue Wave
12.00pm – 1.00pm Symphonic Funk

 Global Green

Friday Saturday Sunday
02:30-Close Mo Kelly (DJ) 01:45-Close Pressure Drop (DJ) 01:30-Close Rosko (DJ)
01:00-02:15 Decks and Drums 00:15-01:10 Arman Giorgio (DJ) 00:15-01:20 Boss Level Series MC’s
11:15-00:30 Elektrobank 11:00-00:10 Kevin Clarke (DJ) 11:15-00:10 Charon (DJ)
9:00-10:15 DEEP (Theatre) 10:15-11:00 The Objectives 10:10-11:10 Special Guest
9:15-10:10 Nanobot 9:00-10:00 Will Softly (DJ)
7:30-9:00 Tim O’Donovan (DJ) 8:00-8:55 Dear Desert
7:00-7:30 Buffalo Woman 7:00-7:55 Laura Ann Brady & Sarah Gleeson
5:45-6:45 Imploded View 6:00-6:50 Conor Linnie
4:45-5:30 Fiona Maria Fitzpatrick 5:00-5:50 Somerville
3:30-4:40 ReThink Thank 3:45-4:30 Rethink Tank
2:45-3:25 Fergus Costello 3:00-3:40 Grace O’Malley
1:15-2:45 Rethink Tank 2:30-2:55 Black Bank Folk
12:00-1:00 Yoga 1:00-2:00 ReThink Tank
12:00-1:00 Yoga 12:00-1:00 Yoga

Casa Bacardi Stage

Friday Saturday Sunday
22:00-00:00 Dimitri From Paris 22:30-01:00 Greg Wilson 22:00-00:00 The 2 Bears
20:00-22:00 Billy Scurry 20:30-22:30 Ejeca 20:00-22:00 PleasureKraft
18:00-20:00 Disconauts 18:30-20:30 Jonas Rathsman 18:30-20:00 Nancy Whang
16:00-18:00 Leigh Farrell 17:00-18:30 Ghostboy 16:30-18:30 Mother
15:00:17:00 Get Down Edits 15:00-16:30 Decent Perks
13:00-15:00 DiscoTekken 13:30-15:00 Kelly-Anne Byrne
12:00-13:00 Monophat 12:00-13:30 Eddie K

Red Bull Music Academy

Friday Saturday Sunday
02:00-04:00 Sunil Sharpe 02:00-04:00 Joy Orbison 02:00-04:00 Boddika
01:00-02:00 Dark Sky 01:00-02:00 Dorian Concept 00:00-02:00 Rift
11:35-00:35 CLU 00:00-01:00 Colm K 11:00-00:00 Boya
10:00-11:35 Republik DJs 11:00-00:00 Handsome Paddy 10:00-11:00 Open Mind
10:00-11:00 Kobina

Oxjam Stage

Friday Saturday Sunday
03:30 Nubus 03:00 Bitch Falcon 02:00 Mick Heslin
02:15 Homebeat DJs 02:00 Simi Crowns 00:30 Special Guests
01:45 BANTUM 01:00 Beach 00:00 Ray Scully
01:00 Little X’s For Eyes 00:00 The Notas 11:00 Special Guest
00:00 Carriages 11:00 Amidships  10:00 The Statics
11:00 My Tribe Your Tribe 10:00 Wonder Villains  9:00 Edisons
10:00 Feather 9:00 Hare Squead  8:00 Kodakid
9:00 Tony Fitz 8:10 Otherkin  7:00 Kicking Bird
8:00 MKAI 7:20 King Kong Club Winner  6:00 Jem Mitchell
7:00 White boys 6:25 Punch Face Champions  5:00 King Kong Club
6:00 Houdini 5:30 VOXX  4:00 I’d Fight Ghandi
4:00 Little Hours  3:00 Fiach
3:00 Hot Tramp  2:00 Matt McGinn
2:00 White Chalk

Salty Dog Stage

Friday Saturday Sunday
03:10 New Secret Weapon 03:10 This Side Up 01:35 King Kong Company
02:00 Salty Dog Allstars 1:55 Mikey & The Scallywags 00:20 Square Pegs
00:50 Cult Called Man 00:45 Cathy Davey 9:55 Pete Pamf Sextette
11:40 The Minutes 11:25 Bronagh Gallagher 8:45 The Districts
10:30 Booka Brass Band 7:50 The Raglans 7:30 Terry Hooley
9:20 Prison Love 6:40 Andy Allday 5:30 Aidan Kavanagh’s Carribean Calypso King
8:20 Deke Diggler 5:50 Alien Envoy 4:35 Marie-Therese
7:20 Pearl TN 3:30 Corner Boy 2:15 Deep Down Detox
6:10 Phil Cosby 2:20 Stephen James 1:05 Sean’s Walk
5:00 Pilgrim Street 1:10 Skazz 11:00 Julian Lloyd’s Love Breakfast
4:40 Camembert Quartet 12:00 Nick Thornley’s 50s Vinyl
4:00 DJ Will Sofly 11:00 Nick Sergeant

Trenchtown Live Yard

Friday Saturday Sunday
02:00 Capital 1212 ft MAD 02:00 Dirty Dubsters 02:00 Cian Finn
00:50 Ranking Rez 01:00 Ri-Ra 00:30 Solo Banton
00:00 Arubud 00:00 Johnny Pulse & The Stormtroopers Of Love 11:30 After The Ibis
11:00 Jah Reefa 11:00 Explosion Soundsystem & MC KAT 10:30 Synergy (Hertz-U)
10:00 Skazz 10:30 Crazy D 9:30 Interskalactic
9:00 Bless 9:30 Jah Lex 8:30 Johnny Dread
8:00 Joyful Noiz 9:00 Crazy D 7:30 Synergy
7:00 Kali 8:00 The Bionic Rats 7:00 Rikstar 23
6:00 TT Dub 7:00 Timothy Starr 6:00 Dublin Afrobeat Ensemble
6:00 The Dodgy Few 4:00 Junior Spesh
5:00 Lionheart 3:00 Tom Beary
4:00 Ras Tinny 12:00 Oi Oi Sound System
3:00 Bibe Ewa
2:00 Miss Scotty
1:00 Glen Brown

Trenchtown Roots Inna De Woods

Friday Saturday Sunday
01:30 Revelation Sound 01:00 World Bass Culture vs Revelation Sound 01:00 Revelation Sound & Family
11:30 Dirty Dubsters 11:00 Proff Ruff Chuff & Fyah Red 11:00 Explosion Sound System
9:30 World Bass Culture 9:00 Ras Tinny 10:00 World Bass Culture
7:30 Lionheart 7:00 Worries Outernational 9:00 Special Guest
6:00 Oi Oi Soundsystem 5:00 Dan Taliras 7:30 Ras Tinny w/ Mialodica
4:00 I Kingdom Soundsystem 4:00 Spetz 6:00 Oi Oi Soundsystem
12:00 Mialodica & Benji Revelation 3:00 Bibi Ewa 4:00 Lionheary ft. ASCH & MC Seamoose C
12:00 Revelation Sound 2:00 Revelation Sound
12:00 I Kingdom Sound

Trenchtown Treasure Beach

Friday Saturday Sunday
9:30 Nigel Woods 8:00 Premier of Ceolchuairt Jamaica Madamedia 10:00 Will Softly, Dave Barry & Slick Normal Soundclash
8:30 Miss Scott 7:15 Will One World Sound 8:30 Dave Barry
6:30 Will One World Sound 6:00 Tom Barry 7:30 DJ Kali
4:30 Slick Normal 4:00 Dave Barry 6:00 Will Softly
2:30 Dave Barry 2:30 Nigel Woods 4:00 Slick Normal
2:30 Nigel Woods

Trenchtown Kingston 12 Cafe

Friday Saturday Sunday
01:30 Jigzaw 01:30 Babalonia Live 02:00 Kingston 12 Bashment Vibes
00:00 Trenchtown Twerkers 00:00 Trenchtown Twerkers 00:30 Trenchtown Twerkers Finale
10:00 Andrew White 10:00 Junior Spesh 00:00 Special Guest
8:00 Special Guest 8:00 Andrew White 11:00 Derek Clabby DJ Set
4:00 Joey Sounds & Old School Crew 4:00 Joey Sounds & Old School Crew  10:00 Joey Sounds & Old School Crew
2:00 Live Jamaican Radio 10:00 Live Jamaican Radio  9:00 Live Jamaican Radio

Comedy Stage

Friday Saturday Sunday
CLOSED 8:15 Simon Amstell 8:15 David O’Doherty
7:35 Seann Walsh 7:40 Jason Byrne
6:50 The Rubber Bandits 7:05 David McSavage
6:10 Foil, Arms & Hog 6:30 Abandoman
5:35 Colm O’Regan 6:00 Jarlath Regan
5:00 Fred Cooke 5:30 Bec Hill
4:30 Chris Kent 5:00 John Colleary
4:00 Eleanor Tiernan 4:30 Aisling Bea
3:35 Patrick McDonnell 4:05 Gunther Grun
2:50 Steve Frost’s Improve All-Stars 3:20 Steve Frost’s improve All-Stars
2:25 Al Porter 3:05 Steve Bennett
2:00 Kevin McGahern 2:50  Trevor Browne
1:35 Colum McDonnell 2:25 Eric Lalor
1:15 Danny Dowling (MC) 2:00 Tomie James
1:35 Karl Spain
1:15 Danny Dowling (MC)

Electric Picnic 2014 Sitemap

Electric Picnic 2014 Electric Picnic 2014 Sitemap 474x660

Date

August 29th – 31st 2014

Location

Stradbally, Co. Laois

Tickets

Weekend €229.50 – SOLD OUT

Sunday tickets: €90 – SOLD OUT

Electric Picnic Archive

Electric Picnic 2014 | Electric Picnic 2013 | Electric Picnic 2012 | Electric Picnic 2011 | Electric Picnic 2010 |Electric Picnic 2009


Electric PIcnic 2014 on MUZU.TV.