Electric Picnic 2013

Electric Picnic 2013 EP square logo colour 200x200Electric Picnic 2013

A happy tenth birthday to Electric Picnic who having successfully navigated nine muddy, music filled weekends of fun and audio gold, will celebrate their tenth birthday in 2013. Last year Electric Picnic 2012 enjoyed the status of biggest festival in Ireland as Oxegen took a hiatus. With Oxegen 2013 firmly confirmed, Electric Picnic 2013 will be hoping to build on their nine successful years for a whopper tenth birthday. So here is the hub page we have for tracking everything

Electric Picnic 2013 which will include the full lineup as we get told the bands. Ticket information, camping details, maps and stage schedules and more. Bookmark it now.

UPDATE: Giorgio Moroder has pulled out of EP on health reasons. Le Galaxie replace Josef Salvat at midnight on Body and Soul stage. He takes their 3am slot on Saturday.

Electric Picnic 2013 Lineup

Main Stage Times

Friday Saturday Sunday
10.30pm-12.00am FatBoy Slim 12.30pm-1.45am Disclosure 10.15pm-11.4pm Arctic Monkeys
9.0pm-10.00pm My Bloody Valentine 10.45pm-12.00pm Two Door Cinema Club 8.45pm-9.45pm Franz Ferdinand
7.15pm-8.15pm Wu-Tang Clan 9.00pm-10.1pm Bjork 7.15pm-8.15pm EELS
6.00pm-6.45pm Miles Kane 7.00pm-8.15pm Robert Plant presents Sensational Space Shifters 6.00pm-6.45pm Kodaline
5.00pm-5.30pm Hudson Taylor 5.30pm-6.30pm Ellie Goulding 4.30pm-5.15pm Noah & The Whale
4.00pm-4.50pm Duckworth Lewis Method 2.45pm-3.45pm Black Uhuru
2.30pm-3.30pm Ocean Colour Scene 1.00pm-2.00pm Dublin Gospel Choir
1.00pm-1.50pm The Beat

Electric Arena

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
10.30PM Giorgio Moroder (Cancelled) 12.30AM Tiga 10.30PM The Knife
9.00PM Ghostboy 11.00PM Ryan Sheridan 8.30PM David Byrne & St. Vincent
9.30PM Billy Bragg 7.00PM Warpaint
8.15PM The Walkmen 5.30PM Johnny Marr
7.00PM Little Green Cars 4.15PM The Strypes
5.30PM Cyril Hahn 3.00PM Hermitage Green
4.00PM Hurts 1.45PM MS MR
2.45PM Sam Smith 12.30PM Nina Nesbitt
1.30PM Raglans

Rankin Wood

SATURDAY SUNDAY
11.00-12.00 Black Rebel Motorcycle Club 9.30-10.30 Mick Flannery
9.30-10.30 John Grant 8.15-9.00 The 1975
8.15-9.00 Matthew E. White 7.00-7.45 Dawes
7.00-7.45 Gavin James 5.45-6.30 Funeral Suits
5.45-6.30 Clinic 5.00-5.30 SOAK
4.30-5.15 Peace 3.45-4.30 Night Beds
3.30-4.15 Cayucas 2.30-3.15 Lady Lamb The Beekeeper
2.15-3.00 John Murry 1.15-2.00 Luke Sital-Singh
1.00-1.45 Josephine

The Cosby Stage

SATURDAY SUNDAY
11.15-12.00 Merchandise 10.00-10.45 Polica
9.30-10.30 Young Wonder 8.45-9.30 Crystal Fighters
8.15-9.00 SAVAGES 7.30-8.15 Jagwar Ma
6.45-7.30 Palma Violets 6.15-7.00 Chvrches
5.15-6.00 Parquet Courts 5.00-5.45 Braids
3.45-4.30 Deap Vally 3.30-4.30 Terri Hooley (DJ)
2.15-3.00 No Ceremony 2.30-3.15 Summer Camp
12.45-1.30 Halves 1.30-2.00 Maud in Cahoots
12.30-1.00 Little Bear

Little Big Tent

SATURDAY SUNDAY
01.30AM Hudson Mohawke 11.00PM Mano Le Tough
12.30AM Forrests 9.30PM Mount Kimbie
11.00PM Factory Floor 8.15PM
9.45PM Le Carousel 6.45PM Blondes
8.30PM Big Black Delta 5.30PM Chrome Sparks
7.00PM Space Dimension Controller 4.15PM Indians
5.45PM Lulu James 3.15PM Enemies
4.30PM New Jackson 2.15PM Silhouette
3.30PM Valerie June 1.15PM Dirty Epics
2.30PM Daithi 12.15PM The Establishment
1.30PM Young Folk
12.30PM Hozier

Body And Soul Stage

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
02:30 -03:30 Skip&Die 03:00: -04:00 Josef Salvat
01:00 -02:00 Máirtín O’Connor Band 01:45 – 02:30 HK119 03:00 – 04:00 Tourist
23:45 -00:30 R.S.A.G. 00:15 – 01:15 Matthew E White 01:30 – 02:30 (Very) Special Guests
22:30- 23:15 Phantom 23:00- 23:45 Frida Sundemo 00:00- 01:00 Le Galaxie
21:15- 22:00 Lisa O Neill 21:45- 22:30 Samaris 22:45 – 23:30 Fallulah
20:00 -20:45 Last Days of 1984 20:30 – 21:15 The Dead Heavys 21:30 – 22:15 Ryan Vail
19:00 -19:30 Daithí 19:30 – 20:00 Ghosts 20:15 -21:00 King Kong Company
18:00 -18:30 Slow Skies 18:15 – 19:00 Mark Mulcahy 19:00- 19:45 John Smith
17:00 -17:30 The Eskies 17:00 – 17:45 Come On Live Long 17:45- 18:30 Overhead,The Albatross
16:00 -16:30 The Dionnes 16:00 – 16:30 Swords 16:30 – 17:15 Vann Music
15:00 – 15:30 Band of Clouds 15:15 – 16:00 Tieranniesaur
14:00 – 14:30 Ultan Conlon 14:00 – 14:30 I Have A Tribe
13:00 - 13:30 Cove 13:00 – 13:30 Tig Linn
13:00 DJ’ 12:00 – 12:30 Juhn Echo 12:00 – 12:30 Jennifer Evans

EARTHSHIP STAGE

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
 2am – 4am  Kelly Twins (DJ Set)  2am – 4am John Daly
 1am – 2am  OUTBOXX live  00:30am – 2am Shane Linehan (DJ set)  1am-4am Mother DJs
 11:15pm – 00:45am  Nightflight  11pm – 00:30am Donal Dineen  11.30pm – 1am Colm K
 10:15 – 23:15pm  Richie Kaboogie (live)  10pm – 10:45 Adultrock  10:30 – 11:30pm Unknown
 9 – 9:45pm  The Amazing Few  9pm – 9:30pm Altered Hours  9:30 – 10:30pm Lumigraph
8 – 8.30pm Torann Drummers 20:00 – 8:30pm SM Corporation 8 – 8:30pm Unscene Music Showcase
7 – 7.30pm Laoise Nolan 19:00 – 7:30pm Choice 7 – 7.30pm Tig Linn
6 – 6.30pm Rudytrixx 18:00 – 6:30pm Buffalo Woman 6 – 6.30pm Paddy Hanna
17:00 – 5:30pm Myles Manley 5 – 5.30pm Sabrina Dinan
16:00 – 4:30pm Lisa McLaughlin 4 – 4.30pm Ana Gog
15:00 – 3:30pm The Dionnes 3 – 3:30pm Little Rivers
  14:00 – 2:30pm Réalta 2 – 2:30pm  Bunoscionn’s Tradside of the Moon

Peace Pagoda

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
3 – 3:45am Katie Kim 3:15 – 3:45am Donal Dineen  3 – 3:45am Donal Dineen
1:30 – 2:15am SlowPlaceLikeHome 2:30 – 3:15am Somadrone 2:15 – 3am Willow Sea
12:15  - 1am Sunken Foal 1:15 – 2am Samaris 1 – 1:45am WIFE
11 – 11:45pm Elll 12 – 12:45am Ickis Mirolo 11:45 – 12:30am Band Of Clouds
9 – 11pm Donal Dineen & guests 10:45 – 11:30pm Zvuke 10:30 – 11:15pm Glacier Lakes
9:30 – 10:15pm Arrow-Shower 9 – 10:30pm Donal Dineen
9 – 9:30pm Donal Dineen

Block T Stage

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
2:40 – 4am Hollywood Babylon DJs 2:40 – 4am Ceili with DJyasus 2:40 – 4am Hollywood Babylon DJs
1:20 – 2am Magic Pockets 1:20 – 2am Mutant Debs ft/ Turning Down Sex 12:40 – 1:20am Buffalo Woman
11 – 11:40pm Lotus Eater 12 – 12:40am School Tour 11:20pm – 12am Meltybrains?
10 – 10:40pm Meltybrains? 11 – 11:30pm Dark Tasche 10 – 10:40pm No Spill Blood
8:40 – 9:20pm Rory Grubb 9:30 – 10:10pm Buffalo Woman 9 – 9:40pm Catscars
7:20 – 8pm Dublin Laptop Orchestra 8:10 – 9pm OKO 7:40 – 8:20pm School Tour
6 – 6:40pm Maria Somerville 6:50 – 7:30pm Catscars 6:20 – 7pm Kickers & a Pad
5:30 – 6:10pm Margie Lewis 5 – 5:40pm Mutant Debs ft/ Turning Down Sex
4:20 – 4:50pm Shane Lattimer 4 – 4:40pm Dublin Laptop Orchestra
3 – 3:40pm Rory Grubb 3pm – 3:20pm Maria Somerville

Red Bull Music Academy Stage

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
12 – 4am Ben Klock  2 – 4am Frank B  3 – 4am LRB
11 – 12am Donal Mooney  12 – 2am XXXY 1 – 3am Chez Damier
10 – 11pm Niall Dunne 10 – 12am TBC 11 – 1am Benjamin Damage
9 – 10pm TR One 9 – 10pm Toby Kaar 10 – 11pm Barry Redsetta
8 – 9pm Con Allen 8 – 9pm Colm K 8:30 – 10pm New Jackson
7 – 8pm Cillo 6 – 8pm Handsome Paddy 6:30 – 8:30pm Bodytonic DJs
6 – 7pm Boya 4 – 6pm Disconouts 6 – 6:30pm Unknown
5 – 6pm Bop Gun
4 – 5pm Lunar Disko

Casa Bacardi

Friday Saturday Sunday
9:30pm-11pm Aeroplane 9:30pm-11pm Krystal Clear 9pm-11pm Felix Da Housecat
7pm-9pm Stevie G 8pm-9.30pm Hercules And Love Affair 7.30pm-9pm Friendly Fires DJ Set
6pm-7pm Big Dish Go 6.30pm-8pm Nicky Siano 6pm-7.30pm Jacques Renault
4pm-6pm David McGoff 5pm-6.30pm A-Skillz 4pm-6pm Mother DJs
3.30pm-5pm Hidden Agenda 2pm-4pm Choice Cut DJs
2pm-3.30pm Get Down Edits 12-2pm Together Disco
12-2pm Nightflight DJs

Global Green

Friday Saturday Sunday
12:30 – 2am DJ Kevin Clarke 1:30 – 3am Arman Giorgio DJ 1:30 – CLOSE Hip Hop Hooray Party
10:30pm – 12am DJ Rosko 12:15 – 1:15am DJ Mo Kelly 12:15 – 1:15am Synergy
8 – 10:30pm DJ Will Softly 11:15pm – 12am Big Beat Discotheque – The Electro Bank 10:30 – 11:45pm Boudiour Sessions DJs
7 – 8pm Offline Films 9:30pm – 10:30pm Thunder & Blazed 8:30 – 9:30pm Offline Films
8:20pm – 9pm The Would Be’s 7:30 – 8:15pm Knoxville Morning
7:15 – 7:50pm Lethal Dialect 6:15 – 7pm The Savage Jim Breen
6:10 – 6:45pm Hozier 5 – 5:45pm Voice From The Field
5 – 5:45pm Voice From The Field Presentation 4 – 4:40pm Black Bank Folk
4 – 4:45pm Eoin Glackin 2:30 – 3:30pm Rethinking Community
2:30 – 3:30pm Rethinking Liviligoods Talk 1:30 – 2:10pm Conor Walsh
1:30-2:10pm Anna Jordan 12 – 1pm Yoga
12 – 1pm Yoga

Hotpress Chatroom

Friday Saturday Sunday
7.30pm SOAK 7:15pm Aidan Gillen 6:30pm VANN Music
6:50pm RSAG 6:15pm Nick Seymout (Crowded House) Ronan O Snodaigh 6pm Janelle Monae album preview
6.30pm Hudson Taylor 5:30pm Hurts 5:30pm TBC Black Uhuru
6pm In Their Thousands 5pm Reginald D Hunter 5pm Le Galaxie
5:15pm The Aftermath 4.30pm Gavin James 4:30pm Kodaline
5pm Daithí 4pm Mick Flannery 4pm John Smith
4.30pm Miles Kane 3:30pm Little Green Cars 3:30pm Maud in Cahoots
4pm Giorgio Moroder 3:10pm Ellie Goulding 3pm The Hot Sprockets
3.30pm Kieth Moss 2:30pm Two Door Cinema Club 2:30pm The Strypes
2:15pm Deap Vally 2pm Noah And The Whale
2pm Peace
1:30pm Duckworth Lewis Method

Trenchtown Yard

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
2am Wiggle 1:30am Dirty Dubsters 1am DJ Mog-Y & Darranged
1:30am Will Softly 1am Blackout JA 12:30am Soom T
00:30am Dub Investigation 12am MC Mysdiggi 11pm Irie Ireland ft Johnny Pluse
11:30pm DJ Kali 11pm Ras tinny + Mang-G Killahmanselecter 10pm Seven Deadly Skins
10pm De Dodgeez 10pm Junior Speshal 9pm Pressure Drop Soundsystem
9pm Rootsman Wurzel 9pm Songs Of Freedom 8pm Count Ossies Ragga Children
8pm All Tribes 8pm Dreadzilla + MC Raggaman Bob 7pm Andrew White
7pm DJ Megahertz 7pm The Bionic Rats 6pm Dublin Afrobeat Ensemble
6pm DJ Carlos Irie 6pm Ska Patrol 5pm DJ SMG
4:30pm DJ Bibi Ewa 4pm Little Beauties
3:30pm Interskalactic 3pm Joey Sounds
2pm DJ Glenn Brown 2pm Joey Sounds
12pm Yaga Yaga Vybz 12pm Irie Ireland

Trenchtown Jungle Stage

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
10pm Revelation Sound 1am Worries Outernational 10pm Revelation Soundsystem
9pm FOC187 9pm Yaga Yaga Vybz 8pm Pressure Drop Soundsystem
8pm Joey Sounds 8pm DJ Mog-Y 5pm Revelation Soundsystem
6pm Revelation Sound 4pm Revelation Soundsystem 4pm Junior Spesh
3pm Angel Storytelling Workshop 4pm Treasure Hunt
2:30pm Wassa Wassa Drum Workshop 3pm Angel Storytelling Workshop
2pm Yoga For Children 2:30pm Wassa Wassa Drum Workshop
1:30pm Poi Dance Workshop 2pm Yoga For Children
1pm Wassa Wassa Drum Workshop 1:30pm Poi Dance Workshop
12:30pm Yoga For Children 1pm Wassa Wassa Drum Workshop
12 – 4pm Sundance Family Disco 12:30pm Yoga For Children
12 – 4pm Family Programme 12 – 4pm Sundance Family Disco

Trenchtown Kingston 12

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
12 – late Mr Whippy Soundsystem with Lex Woo & Friends 12 – late Mr Whippy Soundsystemwith Manu Boubli, Professor Tone & friends 12 – late Mr Whippy Sound system with Manu Boubli, Professor Tone & friends

Trenchtown Junkyard Cinema

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
2am Late Night Feature  2am  Late Night Feature  2am Late Night Feature
1:30am Intermission / Shorts  1:30am  Intermission / Shorts  1:30am  Intermission / Shorts
12am Cool Runnings  12am  Cool Runnings  12am  Cool Runnings
11:30pm Intermission / Shorts  11:30pm  Intermission / Shorts  11:30pm  Intermission / Shorts
10pm Marley  10pm  Marley 10pm  Marley

Comedy Stage

SATURDAY SUNDAY
20:15 – 21:00 David O’Doherty 20:15 – 21:00 Dylan Moran
19:35 – 20:10 Reginald D Hunter 19:35 – 20:10 Andrew Maxwell
19:05 – 19:30 Dermot Whelan 19:00 – 19:30 Foil Arms and Hog
18:35 – 19:00 Ian Coppinger 18:30 – 18:55 Joe Rooney
18:05 – 18:30 Eleanor Tiernan 18:00 – 18:25 Damian Clark
17:35 – 18:00 Kevin McAleer 17:30 – 17:55 Eric Lalor
17:00 – 17:30 Bernard O’Shea 17:05 – 17:25 Gunther Grun
16:30 – 16:55 Jarlath Regan 16:40 – 17:00 Chris Kent
16:05 – 16:25 Mickey Bartlett 16:07 – 16:35 Colm O’Regan
15:20 – 16:00 Dublin Comedy Improv 15:45 – 16:05 Danny Dowling
14:50 – 14:15 John Colleary 15:15 – 15:40 Fred Cooke
14:30 – 14:45 Niamh Marron 14:50 – 15:10 Willa White
14:05 – 14:25 Paul Tylak 14:30 – 14:45 Al Porter
13:45 – 14:05 Patrick McDonnell 14:05 – 14:25 Kevin Gildea
13:30 – 13:45 MC Andrew Stanley 13:45 – 14:05 Karl Spain
13:30 – 13:45 MC Andrew Stanley

Salty Dog Stage

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
2:45am The Egg 1:30am Ronan O Snodaigh 1:30am The Mighty Stef
1:45am Mikey and the Scallywags 12:30am The Hot Sprockets 12am The Hot Sprockets
12:55am The Viking Project 11:30pm Booka Brass Band 11pm The Furious Haze
11:25pm St. John The Gambler 10:20pm Pete Pamf Sextette 10pm Cathy Davey
10:25pm Cujo Family 9pm Bronagh Gallagher 8:45pm Ollie Cole
9:25pm Adela and the Meanits 7:15pm Children of the Son
8:20pm Grum & The Duende Dogs 6:30pm The Trampz
7:15pm Beef Supreme 5:30pm Moo!
6:30pm Gypsy Rebel Rabble 5pm Cold Comfort 3:30pm Richard Farrell and the last tribe
5:30pm Huey and The Hobgoblins 3:30pm Propellor Palms 2:30 Minnie and The Illywhackers
2:30pm Shane Hennessy 1:50pm Sour And The Kraut
1:10pm Interskala 1pm She’s A Beauty
12pm Blind Yackety 12pm  The Camembert Quartet

Trailer Park Stage

FRIDAY SATURDAY SUNDAY
12am Sanderson Jones 11:40pm The Ragmen 8:30pm Cabin Collective
11pm The Trampz 10:20pm Prison Love 3:30pm I’m Your Vinyl
10pm This Side Up 9:30pm St. John The Gambler 2pm NC Lawlor
8:30pm Crow Black Chicken 8:30pm Whistle 1pm B and the Honey Boy
7pm Shannon & The Shortcuts 6pm The Lost Brothers
6pm Cassia and Milo 3:30pm Tae Lane Tension
5pm Mukai 1pm The Pavement Kings

Jerry Fish Electric Sideshow

Saturday Sunday
1 – 2:30am Jerry Fish Electric Sideshow ft. RSAG 12am – 1:30am Jerry Fish Electric Sideshow ft. RSAG
8:30pm – 1am Silent Movement Theatre / The Kilo 1977  + The Golden Maverick 8:30pm – 12am Silent Movie Theatre / The Kilo 1977 + Sally Cinnamon
7:50 – 8:30pm Jerry Fish ft/ RSAG + Lisa Hannigan Sideshow Finale 7:50 – 8:30pm The Hot Sprockets
6:55 – 7:35pm Mick Flannery 6:55 – 7:35pm Cathy Davey
6:05 – 6:45pm The Lost Brothers 6:05 – 6:45pm The Gavin Glass Band
5:15 – 5:50pm Colm Mac Con Iomaire 5:15 – 5:50pm The Freakles
4:30 – 5pm Naoise Roo 4:30 – 5pm Gavin James

Jimmy’s Juke Joint

  • Lights Over Phoenix
  • Elevation Falls
  • Kerouac

Site Map

Electric Picnic 2013 1269961 10153175445290201 890162731 o 660x456

Date

August 30th – September 1st 2013

Location

Stradbally, Co. Laois

Tickets

Weekend Ticket: €229.50

Electric Picnic 2013 playlist


Electric Picnic 2013 on MUZU.TV.

Electric Picnic Archive

Electric Picnic 2014 | Electric Picnic 2013 | Electric Picnic 2012 | Electric Picnic 2011 | Electric Picnic 2010 |Electric Picnic 2009